استخدامی شرکت های خصوصی و دانش بنیان

استخدامی شرکت های خصوصی و دانش بنیان

استخدامی شرکت های خصوصی و دانش بنیان

با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال، بر اساس مصوبات شورای سیاستگذاری دومین آزمون استخدام بخش خصوصی کشور، به منظور جانمایی و تامین سرمایه انسانی کارآمد شرکت های موفق صنعتی، جاری و فنّاور از بخش خصوصی، انتخاب افراد شایسته و همچنین ایجاد شرایط مناسب شغلی برای داوطلبان، طرح ریزی و سیاست گذاری آن صورت پذیرفت. لذا در راستای هدایت داوطلبان به شغل های پایدار و مناسب با توانمندی ها و علایق آنان و تخصیص عادلانه امکانات شغلی به افراد مستعد، شرایط و ضوابط ثبت نام در دومین آزمون استخدام بخش خصوصی سال ۱۳۹۷به شرح ذیل اعلام میگردد.

تعاریف
مفاهیم برخی از اصطلاحات بکار رفته در این دفترچه به شرح زیر است:

-۱دسته شغلی: مشاغل احصا شده مورد نیاز بخش خصوصی بر اساس حوزه شغلی به ۸ بخش مستقل تقسیم شده است که هر بخش یک «دسته شغلی» نامیده میشود. عناوین این دسته های شغلی به شرح ذیل میباشد:

-۱بازاریابی و فروش

-۲فناوری اطلاعات

-۳فنی و اجرایی

-۴کارشناسی و ارائه خدمات

-۵مالی و اداری

-۶مدیریتی

-۷مهندسی

-۸هنر، رسانه و آموزش

-۲عنوان شغلی: بر اساس تقاضاهای واصله از شرکتهای بخش خصوصی در سراسر کشور، این آزمون شامل ارزیابی ۲۲۲ عنوان شغلی است. این عناوین و تعاریف آنها در جداول شماره ۲ الی ۹ همین دفترچه راهنما آمده است.

دانلود دفترچه راهنما

-۳بخش خصوصی: مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بخش خصوصی شامل آن قسمت از کشاورز ،ی دامدار ،ی صنعت، تجارت و خدمات میشود که مکمل فعالیت های اقتصادی دولتی و تعاونی است.

مالکیت در این سه بخش تا جایی که با اصول دیگر قانون اساسی مطابق باشد و از محدوده قوانین اسلام
خارج نشود و موجب رشد و توسعه اقتصادی کشور گردد و مایه زیان جامعه نشود مورد حمایت قانونی جمهوری اسلامی است.

-۴شرکت صنعتی: به مجموعه تمام یگان هایی که در تولید، توزیع یا مصرف یک فراورده یا یک دسته از فراورده های مشابه فعالیت می کنند، «صنعت» گفته می شود. واحدهای صنعتی عموما شرکت های ثبت شده ای هستند که مطابق مصوبه شماره ۴۶۹/۸۷۷ مورخ ۱۳۹۰/۱/۱۷مجلس شورای اسلامی، عضو شهرک های صنعتی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در سراسر کشور می باشند.

-۵شرکت تجاری: شرکتهای تجاری خصوص ،ی شرکتهایی هستند که از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی تشکیل می شوند و این اشخاص حقوقی خصوصی با سرمایه دولتی به نحوی که فقط تا %۴۹ سرمایه شرکت را دارا باشد و با مقاصد تجاری در دفتر ثبت شرکت ها خود را به شکل یکی از انواع شرکت های تجاری در می آورند. شرکت های تجاری به موجب ماده ۲۰ قانون تجارت بر هفت قسم به شرح ذیل طبقه بندی شده اند:

.۱شرکتهای سهامی

.۲شرکت تضامنی

.۳شرکت با مسئولیت محدود

.۴شرکت مختلط غیر سهامی

.۵شرکت مختلط سهامی

.۶شرکت نسبی

.۷شرکت تعاون تولید و مصرف

-۶شرکت فنّاور: شرکت هایی که فعالیت های آنها با محوریت نوآوری و فن آوری (از قبیل مراکز رشد، شرکت های مستقر در پارک های علوم و فناوری بنگاه های صنعتی و شرکت های دانش بنیان) صورت می پذیرد.

-۷آزمون شخصیت شناسی :شامل مجموعه ای از سوالات با هدف شناخت بهتر ویژگی های شخصیتی و رفتاری افراد بر اساس شایستگی های شغلی مطرح شده از سوی شرکت های متقاضی می باشد. لازم به ذکر است نتیجه نهایی این آزمون در قالب یک کارنامه تشریحی به داوطلبان داده خواهد شد و در نمره نهایی آنان تاثیری نخواهد داشت.

-۸آزمون تخصصی: مجموعه ای از سؤالات است که برای هر شغل به صورت ویژه و اختصاصی طراحی شده تا شایستگی های شغلی مورد نظر بخش خصوصی مربوط به آن را به طور متمرکز بسنجد.

-۹شایستگی شغلی: مجموعه ای از دانش، مهارت و توانمندی های مورد نیاز برای فعالیت به صورت مناسب و کارا در یک عنوان شغلی می باشد.

شرایط
شرایط عمومی شرکت در آزمون استخدام بخش خصوصی کشور به شرح ذیل می باشد:

-۱اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

-۲التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

-۳داشتن تابعیت ایران

-۴عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی

-۵برخورداری از توانایی جسمی و روانی لازم و متناسب با شغل انتخابی

نکات مهم

لازم است داوطلبان جهت ثبتنام در آزمون استخدام بخش خصوصی کشور نکات مهم زیر را مد نظر قرار دهند:
-۱افراد جذب شده توسط نخستین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی نیز میتوانند با هدف ارتقا شغلی در این آزمون ثبت نام نمایند. اما در فرایند معرفی به فرصتهای شغلی دومین دوره آزمون، نسبت به برگزیدگان دوره جدید در اولویت پایین تری قرار میگیرند.

-۲طبق برآوردهای کنونی و بر اساس درخواست های واصله از بیش از ۱۱۰۰شرکت خصوصی و دانشبنیان در دوره اول آزمون، ۶۵۰۰ فرصت شغلی در ۲۲۲ عنوان برای استخدام از طریق این آزمون بهره برداری خواهد شد که پراکندگی این فرصتهای شغلی، تمامی استانهای کشور را در بر میگیرد. از طرفی، مجموعههای خصوصی، صنعتی، تجاری و فنّاور عمدتاً در زمینه های مختلف پیشرو هستند و نحوه جذب و استخدامشان نیز از همین قاعده پیروی میکند؛ از این روی تقاضای نیروی انسانی این شرکتها به صورت مستمر و پیوسته در طول سال اضافه میگردد.

-۳از آنجایی که برای شرکتهای خصوصی و دانشبنیان پیشرو و موفق، میزان توانایی افراد در شایستگی های شغلی نسبت به شاخص های رایج قدیمی نظیر معدل و مدرک دانشگاهی و سابقه کار از اهمیت بالاتری برخوردار است، لذا ارزیابی در این آزمون مبتنی بر شایستگی های شغلی می باشد. بنابراین ثبت نام در این آزمون با هر مدرک تحصیلی و در هر مقطع تحصیلی بلامانع است.

-۴زمان ثبت نام از ساعت ۸ صبح دهم شهریور ماه ۱۳۹۷لغایت ساعت ۲۴دهم مهرماه ۱۳۹۷خواهد بود.
-۵ثبت نام در آزمون صرفا از طریق مراجعه به سایت آزمون به نشانی www.inre.ir و یا دفاتر پیشخوان دولت و کافی نت ها در سراسر کشور امکان پذیر میباشد.

-۶داوطلبان می بایست قبل از اقدام به ثبت نام به مطالعه کامل دفترچه راهنما و آگاهی از شرایط و ضوابط آزمون، مبادرت نمایند.

جهت ثبت نام کلیک کنید

مطالعه بیشتر