مقاله افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

 

مــقاله افتادگی شانه و حرکات اصلای آن

مــقاله افتادگی شانه و حرکات اصلای آن

 

مقدمه

علت به وجود آمدن ناهنجاری افتادگی شانه

چرا دچار افتادگی شانه ها می شویم

عوارض افتادگی شانه

دردهای گردن

درمان افتادگی شانه با اصلاح روش زندگ

ورزش درمان

اختلالی که پس از نوجوانی بروز می کند

تمرینات کششی  در رفع افتادگی شانه

حرکات اصلاحی تقویت عضلات بالابرنده کتف

علت به وجود آمدن ناهنجاری افتادگی شانه

افتادگی شانه شرایطی است که با توجه به پایین آمدن خفیف یا متوسط یک یا هر دو شانه همراه با درد یا بدون درد در افراد مشاهده می شود. در خیلی از مواقع ما در وضعیت های غلط از نشستن، ایستادن ،خوابیدن و راه رفتن های طولانی قرار داریم که در طولانی مدت بدن ما رو در وضعیت غیر نرمالی شکل می دهد همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف از بدن (در انواع ورزش ها مثلا” بدمینتون یا در حمل یک طرفه وسایل) بدن ما را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.

 چرا دچار افتادگی شانه ها می شویم

تغییرشکل و افتادگی شانه ها و به اصطلاح گردشدگی شانه ها و درد و خستگی آنها ناشی از وضع غلط نشستن، ایستادن، خوابیدن و راه رفتن های طولانی است. همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف بدن از قبیل بلند کردن اجسام و کیف های سنگینی که در یک طرف شانه قرار می گیرد، بدن را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.
در وضع طبیعی لازم است شانه ها موازی با تنه قرار بگیرند. در واقع، گردشدگی شانه به معنی این است که به دلایل مختلف شانه ها از وضع طبیعی خارج شده و به سمت جلوی بدن متمایل شده است.

مقاله افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف به خصوص کیف هایی که تنها روی یک شانه حمل می شوند منجر به افتادگی شانه و دردهای شایع شانه ای می شود. این دردها در دانش آموزان و کسانی که کیف های سنگین خود را تنها بر روی یک شانه حمل می کنند نیز دیده می شود که بروز آن ها در جوانی معمولا” به صورت گذرا و کم و بیش است و با افزایش سن و عدم توجه کافی به آن باعث تبدیل آن به دردهای دائمی می شود. همین طور ضعف عضلات یک سمت بدن که به علت کشیدگی بیش از حد رخ می دهد در به وجود آمدن این عارضه همکاری می کند.

 معمولا” کسانی که دچار کج گردنی یا کج پشتی هستند نیز افتادگی شانه هم وجود داره شما با انجام تمرینات ورزشی ساده زیر می توانید در درمان ناهنجاری و جلوگیری از پیشرفت آن کمک شایانی به خود بکنید. بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف، بویژه در دانش آموزان نیز به درد و افتادگی شانه منجر می شود. این دردها در دانش آموزانی که کیف های سنگین خود را روی یک شانه حمل می کنند، نیز دیده می شود، که بی توجهی به این مساله باعث تبدیل دردهای زودگذر به دردهای دائمی و تغییر فرم شانه با افزایش سن می شود.

عوارض افتادگی شانه

خارج  شدن شانه ها از وضعیت عادی (از دست دادن وضعیت چهارشانه)

درد در اطراف  شانه و گردن

ضعیف شدن عضلات اطراف شانه ها

کاهش تحرک  مفصل شانه

کاهش عملکرد قلب و ریه

 

دانلود مقاله با فرمت ورد و پی دی اف

مطالعه بیشتر